Kynvos ir chia sėklų duona (be glitimo, mielių, cukraus)

2017-08-05 4
Skaitant užtruksite 2 min.

 

Kad ir koks nuostabus laikas supa mano vaikystę – kai ko neprisimenu, bet tai, ką išlaikiau, visada nešioju su savimi.

//Man penkeri, labai ankstus rytas, saulė dar nepakilusi. Blakstienose žaidžia krosnies šviesa, spragsi.. Vėl pabundu, ajerų ir rugių kvapas užpildęs visą kambarį kutena man nosį. Močiutė kepa duoną. Viduje ramu, nesinori keltis, nors saulė jau virš langų. Įsisuku į krosnies prišildytus patalus ir vėl užmiegu.. Žiogams svirpiant aš jau laukuose, kišenėje duonos sklimbelis, ausyse vėjas, po dangumi braidau ir niekur neskubu. Prisėdus dedu į burną duonos ir ilgai kramtau, pasidaro saldu saldu, bet ne dėl rugių, o dėl močiutės rankų meilės.//

Šiandien neturiu nei močiutės nei krosnies, o ir rugių valgyti nebegaliu. Norėjosi ko nors sunkaus, turtingo skonio. Po kelių bandymų galiu ir jums pasiūlyti išsikepti, tikrai liksite nustebinti.

Ačiū, kad skaitote.

Raminta

 

Kynvos ir chia sėklų duona (be glitimo, mielių, cukraus)

 

Reikės

300 g. bolivinės balandos (kynvos)

60 g. ispaninio šalavijo (chia) sėklų

1/2 a. š. sodos

1/2 a. š. druskos

225 ml. vandens (125 ml. chia sėkloms brinkinti ir 100 ml. duonos masei)

60 ml. kepimui tinkamo aliejaus

pusės citrinos sulčių (apie 20 ml.)

 

Kaip gaminti

Kynvą ir chia sėklas pasiruoškite iš anksto: kynvą užpilkite vandeniu iki kol apsems ir palikite brinkti bent 8 val., o chia sėklas galite užpilti prieš gaminant – palaukti kol išbrinks reikės apie 10 – 15 min. (60 g. chia sėklų + 125 ml. vandens).

Išbrinkusias kruopas ir sėklas sudėkite į virtuvinį kombainą (kokteilių plaktuvas čia netinka, nes viską susmulkins iki vientisos masės, o reikia, kad liktų ir nesusmulkintų dalelių).

Supilkite sodą, citrinos sultis, druską, aliejų.

Po kelių apsisukimų supilkite vandenį ir palikite masę suktis apie 3 min.

Supilkite gautą masę į kepimo popieriumi išklotą arba aliejumi išteptą indą (mano kepimo formos išmatavimai 24 x 8 x 11) ir dėkite į jau įkaitintą orkaitę kepti (160 laipsnių temperatūroje) apie 1,5 valandos, kol duona sutvirtės, o viršus švelniai paruduos.

Iškepus (jeigu kepėte su kepimo popieriumi) duoną išimkite iš kepimo indo ir palikite vėsti ant grotelių, kad dugnas būtų pakilęs nuo stalviršio.

Pjaustykite tik visiškai atvėsusią, nes kitaip ji nebus tvirta.

 

Pastebėjimai

Šaldytuve įsukta į maistinę plėvelę ar maišelį duona laikysis apie savaitę.

Duoną taip pat galima užšaldyti ir laikyti šaldiklyje iki 3 mėn.

 


Man buvo smalsu, kaip gaminote duoną, bet kam reikia sodą dèti?

2018-02-09 at 19:42 Audronè Reply

    Sveiki, soda kepiniams padeda pakilti. Nors viena iš mano skaitytojų kepė ją be sodos ir, kiek supratau, gavosi ne ką prastesnė.

    2018-02-10 at 12:14 Raminta Reply

Labai ačiū už šį receptą. Kepėm, labai skani ir neįprasto skonio duona 🙂 Puikiai tiko su alyvuogių ir moliūgų užtepėlėmis. AČIŪ!

2018-02-07 at 09:28 Ingrida Reply

    Sveiki, džiaugiuosi, kad išbandėte ir dalinatės skoniais. Duona gali pasirodyti neįprasto skonio, bet jeigu kepsite dažniau – nesiskirs nuo įprastos 🙂 Tai Jums AČIŪ, kad skaitote!

    2018-02-07 at 16:04 Raminta Reply

Komentuokite:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Close